Najdoležitešia fáza spánku

Ktorá fáza spánku je pre kvalitný spánok najdoležitejšia?

 

Všetky fázy spánku sú dôležité pre dobrý spánok, ale fáza spánku známa ako spánok s rýchlym pohybom očí (REM) sa často považuje za najdôležitejšiu. Toto je fáza spánku, v ktorej sa najviac sníva a je to tiež vtedy, keď mozog spracováva a upevňuje informácie a spomienky z dňa.

Počas REM spánku sa telo stáva paralyzovaným a oči sa rýchlo pohybujú zo strany na stranu. Predpokladá sa, že táto fáza spánku je dôležitá pre emocionálnu reguláciu a učenie a je to tiež obdobie, keď telo opravuje a regeneruje tkanivá a produkuje hormóny, ktoré sú nevyhnutné pre rast a vývoj.

Nedostatok REM spánku je spojený s množstvom zdravotných problémov, vrátane zlej pamäte a kognitívnych funkcií, zvýšeného rizika porúch duševného zdravia a zhoršenej imunitnej funkcie. Pre udržanie dobrého fyzického a duševného zdravia je preto dôležité mať dostatok REM spánku.

Na dosiahnutie dobrého nočného spánku je dôležité mať celkovo dostatok spánku a mať vyvážený spánkový režim, ktorý zahŕňa všetky fázy spánku, vrátane REM spánku. Dá sa to dosiahnuť dodržiavaním pravidelného spánkového režimu, vytváraním pohodlného spánkového prostredia a vyhýbaním sa látkam a činnostiam, ktoré môžu spánok narúšať.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.